Znalazłem taką mapkę…

Znalazłem taką mapkę pokazującą (z tego co rozumiem) zarobki netto skorygowane o koszty życia w parytecie siły nabywczej.
I przynajmniej na moim przykładzie jest bardziej miarodajna niż np. ta o której był ostatnio wykop

Co do załączonej mapy to, moim zdaniem, nie jest tak źle jak mogłoby się wielu wydawać, patrząc na mapkę z samym indeksem siły nabywczej. Prawdopodobnie niedługo dogonimy m.in Włochy (w sumie one bardziej dogonią nas), wzrost gospodarczy utrzymuje się na wysokim poziomie. Jeszcze żebyśmy bardziej stawiali na innowacyjność, upraszczali podatki i rozwijali w nas patriotyzm gospodarczy. Oczywiście wiele do zrobienia ale wierzę, że swoją pracowitością to osiągniemy. A jest jeszcze kilka różnych perspektyw jak np. idea Trójmorza (trochę romantyczna ale może chociaż w pewnym stopniu się uda?), czy też jesteśmy dobrze umiejscowieni geopolitycznie (oczywiście to jest także przekleństwem).

A gdy poziom życia zwiększy się wystarczająco, prawdopodobnie sporo rodaków wróci, dodatkowo doładowując naszą gospodarkę. Trudno powiedzieć jaki musi być próg aby dużo osób wracało i kiedy go osiągniemy. Może 10 lat? 15? Ale prawdopodobnie to się stanie prędzej czy później.

A wy znacie jakieś inne mapki które waszym zdaniem dobrze oddają poziom życia w danym kraju?

pokaż spoiler jeśli chcesz narzekać, dać krytykę na to co jest źle – proszę bardzo, byłoby jednak fajnie jakbyś podał przy okazji twoje rozwiązanie na dany problem

pokaż spoiler I jestem ciekaw także zdania osób z #emigracja

pokaż spoiler ech, @wykop kiedy dodacie opcję podglądu wpisu przed wysłaniem? (・へ・)

#polska #ekonomia #infografika #mapy #geopolityka #gospodarka #zarobki #pieniadze