Skarb z Biskupca rośnie o…

Skarb z Biskupca rośnie o kolejne karolińskie denary z IX w.! Link do znaleziska:
https://www.wykop.pl/link/6247781/skarb-z-biskupca-rosnie-o-kolejne-karolinskie-denary-z-ix-w/

Podczas prac archeologicznych w gminie Biskupiec odkryto 13 denarów bitych w IX wieku przez władców z dynastii Karolingów – podało we wtorek Muzeum W Ostródzie. Kilka miesięcy wcześniej na pierwsze z ponad 100 monet natrafili członkowie Biskupieckiego Stowarzyszenia Detektorystycznego „GRYF”. Okolice Biskupca, gdzie odnaleziono ten skarb, to dawne pogranicze słowiańsko-pruskie. W IX wieku na tych ziemiach dominowały monety arabskie, używane w obiegu handlowym głównie jako tzw. siekańce. Dotychczas archeolodzy odnajdywali w tej części Europy jedynie pojedyncze monety z tego okresu, które były wybite w mennicach zachodniej Europy. Pojawia się hipoteza, że odkryte karolińskie denary mogą pochodzić z tzw. okupu za Paryż. Ciekawe ile monet zostanie ostatecznie odkrytych i czy uda się potwierdzić to śmiałe przypuszczenie?

Przy okazji polecam prenumeratę Archeologii Żywej – jedynego w Polsce czasopisma popularnonaukowego o archeologii, którą zamówić można pod tym linkiem oraz kanał YT, na który wrzucamy nagrania webinarów.

#archeologiazywa #archeologia #historia #numizmatyka #zainteresowania #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #qualitycontent #wykrywaczmetalu #poszukiwacze #polska #monety #pieniadze #sredniowiecze #archeologia #warminskomazurskie