Moje swędzące kukle jeszcze…

Moje swędzące kukle jeszcze nie okrzepły po dzisiejszym odczycie inflacji. Ale wiecie co mnie pociesza? Że bolesna lekcja ekonomii dla matołów w końcu nadejdzie. Całe życie starałem się zachowywać dysyplinę finansową, wychowany tak żeby wydawać zawsze mniej niż zarabiam, oszczędzać, inwestować i mądrze dysponować pieniędzmi. Że kredytów konsumpcyjnych się nie bierze. Że trzeba być rozsądnym i przygotowanym na cięższe czasy.
Na drugim biegunie Karyna – pracuje w korpo, zarabia nieźle jak na nasze warunki. Ale ma słabość do wydawania pieniędzy, niewiele potrafi sobie odmówić. Kredyt hipoteczny pod korek, co roku nowy ajfon, zawsze wydaje tyle ile ma. Nie ma oszczędności, bo po co? Śpi spokojnie. Śmieje się w twarz takim jak ja jadąc jak co roku na drogie zagraniczne wakacje. Jest zadowolona bo rząd takich jak ona (bezmyślnych ignorantów) premiuje niskimi stopami i tanim kredytem. Ale przychodzi w koću TEN dzień. Skokowa podwyżka stóp w celu ratowania pieniądza jest jak bolesny, otrzeźwiający liść uderzający Karynę prosto w twarz. Co się stało? To spotkanie z rzeczywistością, przerażające, wzbudzające u niej paniczny strach. Myślała, że igrzyska na kredyt będą trwały zawsze, a kiełbasa nigdy się nie skończy. Że oszczędni frajerzy zapłacą za jej życie ponad stan. Że rządowe transfery socjalne są jak prezenty z nieba od świętego mikołaja.
To nie miało prawa się wydarzyć, udręczona Karyna załamuje się pod ciężarem raty kredytu. Przerażona z płaczem próbuje obwiniać innych i wołać o pomoc lecz nikt nie odpowiada. Czujesz ten smak? To smak konsekwencji. Konsekwencji własnej głupoty i ignorancji. Przyglądam się sytuacji, ciężko mi być zadowolonym z obrotu spraw i z cudzego nieszczęścia, w końcu w pewnym sensie jedziemy na tym samym wózku. Ale jedna rzecz pozwala mi odetchnąć z uśmiechem – poczułem, że moja rozwaga miała sens. I w końcu dobitnie zatriumfowała.

#ekonomia #inflacja #pasta #polska #gospodarka #finanse #pieniadze #bekazpisu #przemyslenia #gorzkiezale #gownowpis #zalesie #nieruchomosci #tworczoscwlasna