Ciekawe liczby – nie tylko…

Ciekawe liczby – nie tylko Niemcy nie zdają sobie z nich i ich znaczenia sprawy, ale też nasi hurr durr patrioci malowani:

Mówiąc o handlu z Europą Wschodnią myślimy przede wszystkim o relacjach z Rosją: o budowie gazociągów, zachodnich sankcjach z powodu kryzysu na Ukrainie i rosyjskich sankcjach odwetowych. To wszystko przesłania nam fakt, że wymiana handlowa Niemiec z innymi, bliżej położonymi krajami z Europy Środkowej i Wschodniej odbywa się nie tylko bez takiego zgiełku, lecz także jest znacznie bardziej intensywna” – czytamy we „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ).

Wymiana towarowa Niemiec z Polską wyniosła w 2018 roku 118 mld euro, a z Czechami 92 mld euro, co oznacza, że wartość handlu z tymi krajami jest znacznie wyższa od handlu z Rosją – 62 mld euro. Obroty handlowe z Węgrami osiągnęły wartość 54 mld euro, a z Rumunią 32 mld euro. W porównaniu z 2017 r. wartość wymiany handlowej z Polską, Czechami i Węgrami wzrosła o ok. 6 proc Jedynie w handlu ze Słowacją wzrost był wolniejszy i wyniósł 2 proc. Wartość wymiany z tym krajem to 29 mld euro.

Obroty Niemiec z czterema krajami Grupy Wyszehradzkiej – Polską, Czechami, Węgrami i Słowacją są półtora razy większe niż handel z największym niemieckim partnerem – Chinami.

https://www.dw.com/pl/faz-europa-wschodnia-ważna-dla-niemieckiej-gospodarki/a-47687817

#gospodarka #ekonomia #handel #pieniadze #polska #niemcy #europasrodkowowschodnia #4konserwy #neuropa